מנטורינג עסקי

מנטורינג עסקי מוכר יותר בשמו העברי 'חונכות עסקית'. מדובר בדרך מאוד יעילה ואפקטיבית לשיפור הביצועים של כל בית עסק או ארגון. אנשים רבים מתבלבלים בין המושגים השונים. מנטורינג עסקי, ייעוץ ניהולי או ייעוץ עסקי. מדובר בשלושה תחומים שונים אשר כולם יחד מרכיבים את הענקת הכלים הנכונים והמקצועיים לניהול ולטיפול נכון בעסק.

מה ההבדל בין המנטורינג העסקי לבין אימון עסקי או ייעוץ ניהולי?

כדי להבין את ההבדלים שבין כל המושגים הללו, נגדיר אותם כל אחד בפני עצמו ולאחר מכן ננסה להסביר את המושג מנטורינג עסקי, בהרחבה.

ייעוץ ניהולי – הייעוץ הניהולי מבוסס על הידע ועל הכישורים של היועץ, שמנסה להעניק לו את עצותיו ואת רעיונותיו לטובת העסק של הלקוח שלו.

אימון עסקי – באימון העסקי יוצא המאמן מנקודת ההנחה שהלקוח שלו מסוגל ומוכשר ויש לו את כל הכלים הנדרשים לצורך ניהול נכון ולהצלחה של העסק שלו. המטרה באימון, הוא לסייע ללקוח לגלות את כל מה שיש בתוכו ולפעול איתם בדרך הנכונה, ולהגיע להצלחה בכוחות עצמו.

מנטורינג עסקי – המנטורינג העסקי מתמקד בטיפוח ובפיתוח האישי של האנשים שיש להם את הכישורים המתאימים באופן בסיסי, אך הם עדיין זקוקים לידע ולעזרה בפיתוח הכישורים האישיים שלהם אך מסוג שונה.

מה עושה המנטור העסקי?

המטרה המרכזית של המנטור העסקי היא לטפח את הקריירה של מקבל ההדרכה. המנטור העסקי רותם את הידע שלו ואת הניסיון שהוא צבר במהלך השנים לטובת הלקוח שלו, והוא פועל בכמה מישורים בו זמנית: מתן ייעוץ מקצועי ומתאים לעסק הספציפי של הלקוח, העברה של ידע עסקי, והרבה תמיכה וליווי מקצועי ואישי.

בפגישה הראשונה יבצע המנטור יחד עם הלקוח שלו תיאום ציפיות, והגדרות של מטרות ושל יעדים, לכל התהליך הנדרש למנהל ולעסק. בהתאם לכך ייקבעו מספר הפגישות הצפויות כתכנית עבודה שתהיה כמובן גמישה וניתנת לשינוי.

כל עסק וכל ארגון יקבל הרבה מאוד תועלת מההדרכה. מקבל ההדרכה ילמד לעשות שימוש נכון ומושכל בכל הכלים והכישורים שרכש וכל אלו יסייעו לו למנף את העסק על ידי החלטות נכונות בכל נושא שיידרש.