להכין מאפים קצת אחרת

בשורת הטבעונות ששטפה את ישראל הקטנה בשנתיים האחרונות מביאה רבים לא רק להמנע ממוצרים מן החי, אלא גם לאמץ מזון קרוב יותר לטבע ולמוצאו הטבעי. מסיבה זו, טבעונים רבים גם נמנעים מלחמים ומאפים שונים תוך האחזות בטענה כי מדובר לרוב במוצרי מזון מתועשים, שמבוססים על חומרי גלם זולים שעברו מאות עיבודים כימיים בטרם הוכנסו למזון. כמובן, שלקטגוריית חומרי הגלם המתועשים, נכנסים לדעתם גם שמרי האפייה למיניהם.

אם אתם מזדהים עם דרך התזונה הזו, דעו לכם כי אינכם חייבים לוותר על המאפים הטעימים. שכן, קיימת דרך טבעית לייצר שמרים. מדובר אומנם בתהליך שדורש תשומת לב וטיפול צמוד, אך בסופו תקבלו שמרים טבעיים שממש ניתן לאפות באמצעותם ולשמור אותם לשימוש למשך זמן ממושך כל עוד הם בקירור. את המחמצת ניתן לעשות באמצעות ערבוב של קמח ומים ושמרים טריים מוכנים או בדרך מתוחכמת יותר המתבססת על משרה של פירות דוגמת תפוחים שעל קליפתם מצויים שמרי בר כמו כן.

הכנת מחמצת בסיסית

בכדי להכין מחמצת בסיסית תדרשו  ל-3/4 גרם קמח אותם יש לערבב עם כפית של שמרים טריים ו-100 מ"ל מים. את העיסה מערבבים עד שהיא נהיית אחידה, מכסים בנייר נצמד ומכניסים למקרר ללילה שלם. בסיומו של הלילה תקבלו מחמצת ביתית המתבססת על תגובה בין השמרים המתועשים ובין שמרי הבר המצויים בקמח, בהכנה מהירה, שניתן להשתמש בה למאפים שונים מתוקים ומלוחים כאחד. במחמצת זו כדאי להשתמש עד לשלושה ימים מרגע הכנתה, מעבר לכך יתכן שיכולתה להתפיח תרד ככל שהזמן יעבור.

לחמים

הכנת מחמצת ממקור טבעי בלבד

אם אתם מעוניינים להמנע משימוש בשמרים תעשייתים תוכלו גם להכין מחמצת המתבססת כולה על שמרי בר המצויים על קליפת הפירות. כיצד עושים זאת? לוקחים חצי קילו של תפוחים ושופכים עליהם מים מינרליים בלבד בטמפ' החדר. חשוב להקפיד על נושא המים המינרליים שכן במי ברז עלולים להיות חומרי חיטוי ומינרלים מוספים שיפגעו בשמרי הבר שחפצים לגדל. את התפוחים המושרים מניחים על השיש למשך 4 ימים בהם יווצרו השמרים. לאחר ארבעת הימים הללו מתקבל נוזל הדומה בריחו ובמרהו לסיידר. מסננים אותו מן הפירות, כאשר את שאריות הפרי ניתן לזרוק ואת הנוזל שומרים. כעת מערבבים את הנוזל שנשאר עם 700 גרם של קמח עד לקבלת מעין עיסה דביקה ואחידה- היא המחמצת הטבעית. סוגרים את העיסה עם נייר נצמד ומניחים למשך הלילה בקירור. כעת יש לכם שמרים טבעיים מוכנים להכנה שניתן להשתמש בהם בכל עת אם מטפלים בהם בצורה הנכונה.

טיפול נכון במחמצת הטבעית

כדי להיות מסוגלים לשמר את המחמצת הטבעית שלכם לאורך שנים, יש לטפל בה בתשומת לב ובקפידה. אם אתם משתמשים במחמצת, עדיף לקחת מחצית מכמותה לשם האפייה. למחצית הנותרת מוסיפים 250 מ"ל מים מינרליים ועוד 250 גרם קמח מכניסים למקרר לשלושה ימים נוספים של תסיסה וכך המחמצת מחדשת את עצמה ושומרת על טריותה ויכולת הפעילות שלה. שימו לב, שגם אם אינכם משתמשים בעיסה זו לאפייה, יש להקפיד בכל 3 ימים להוריד את מחציתה ולהוסיף אליה את הקמח והמים בכמות השווה והשהייתה למשך 3 ימים לתסיסה נוספת. בצורת טיפול זו תוכלו לקבל עיסת שמרים טבעיים שתחזיק מעמד לאורך זמן ותוכל לשמש אתכם להכנת כל מאפה שבו תחפצו.